 | Szczegółowy Program XI Wielkiej PGNiG Parady Smoków
Wielka Parada Smoków, Rycerzy i Dam Dworu
4 czerwca (sobota), ul. Grodzka – Rynek Główny
W Wielkiej Paradzie Smoków, Rycerzy i Dam Dworu wzięło udział ponad tysiąc dzieci z całego kraju. To właśnie one animowały zaprojektowane przez siebie i własnoręcznie wykonane czterometrowe i większe smoki. Wszystkie smoki walczyły o tytuł tego najpiękniejszego i najbardziej pomysłowego. W barwnym pochodzie przy muzyce i smoczych rykach – w towarzystwie tancerzy, orkiestr, rycerzy i księżniczek, a także szczudlarzy i żonglerów – dzieci i ich smoki przeszły ulicami starego Krakowa. Na kilka godzin wszyscy stali się aktorami olbrzymiego, plenerowego widowiska, które obserwowały tysiące mieszkańców Krakowa i specjalnie przyjeżdżający na tę okazję turystów.
Tegoroczny temat Parady nawiązywał do tradycji i sztuki Norwegii. Dzieci i młodzież pod okiem wychowawców i opiekunów przez wiele miesięcy tworzyły figury smoków inspirowane mitologią, krajobrazami i kulturą nordycką.
Widowisko Plenerowe na Wiśle
4 czerwca (sobota), Zakole Wisły pod Wawelem
Wielkie Widowisko Plenerowe na Wiśle typu „światło-dźwięk” łączy efekty pirotechniczne, muzykę, światło i kurtyny wodne. Podczas widowiska prezentują się wielkogabarytowe, pływające i latające smoki (do 25 m długości i 15m wysokości), niesamowite stwory umieszczone na barkach i statkach są animowane przez aktorów Teatru Groteska. W tym roku, w Widowisku wzięły udział Smoki, które powstały na podstawie projektów scenograficznych inspirowanych nordycką mitologią (autor Einar Dahl). Smoki te, wezmą także udział w Wielkiej Paradzie Smoków w Oslo (wrzesień 2011). Oprawa muzyczna widowiska, autorstwa artystów z Polski i Norwegii łączyła w sobie tradycyjne motywy muzyczne kultury słowiańskiej i nordyckiej.
Teatr Groteska dziękuje Urzędowi Żeglugi Śródlądowej w Krakowie za pomoc w organizacji XI Wielkiej PGNiG Parady Smoków. W tym roku Urząd Żeglugi Śródlądowej obchodzi 50-tą rocznice powstania. Od pięćdziesięciu lat Urząd działa na rzecz bezpieczeństwa Żeglugi Śródlądowej.
Smoczy Piknik Rodzinny
4-5 czerwca, Bulwary przy Smoczej Jamie.
4 czerwca (sobota), godz. 10:00 - 21:30
5 czerwca (niedziela), godz. 10:00 - 19:00
Na odwiedzających Piknik czekał ciekawie skonstruowany program: festyn rycerski, konkursy, koncerty, pokazy grup teatralnych, m.in. III Przegląd Artystyczny „O Smocze Jajo”, a także wiele innych atrakcji. Podczas dwudniowej familijnej imprezy wystąpiły liczne zespoły taneczne i muzyczne; poza artystycznymi grupami dziecięcymi, reprezentującymi domy kultury i szkoły tańca, na Pikniku można było zobaczyć także profesjonalnych wykonawców.
Niewątpliwą atrakcją tegorocznego Pikniku był koncert Martine Lund Hoel (4 czerwca o godz. 20.30) – norweskiej pieśniarki i instrumentalistki, któremu towarzyszyły oryginalne projekcje multimedialne, wykonane podczas międzynarodowych warsztatów video-artu w lutym b.r.
SMOCZY KONKURS PLASTYCZNY PGNiG I TEATRU GROTESKA
„Podróże z EKO-smokiem”
4-5 czerwca – Namiot PGNiG – Bulwary Wiślane przy Smoczej Jamie
Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w niezwykłym smoczym konkursie plastycznym organizowanym przez PGNiG i Teatr Groteska!
Chrońmy smoki! Niech żyją w bajkowych krainach!
Niech latają nad zdrowymi lasami i czystymi rzekami!
Niech gaz z ich paszczy wybucha kolorowo!
Smoki zwykle są ZIELONE
popierajmy więc ich stronę!
Smok Ci dziś na kartkę wlazł?
Rety! On ma w paszczy GAZ!
Przez dwa dni Smoczego Pikniku, każdy, kto odwiedził namiot PGNiG na Bulwarach Wiślanych (4-5 czerwca), w ramach XI Wielkiej PGNiG Parady Smoków mógł udział w niezwykłym konkursie plastycznym!
| | | |